Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Finał II edycji warsztatów DESIGN FOR ALL

Data publikacji: 2013-12-09, Data modyfikacji: 2013-12-09
A A AWydrukDrukuj  
 

Postacie Emigrantów przewodnikami do Muzeum Emigracji w Gdyni? Mobilne Muzeum w kontenerze? A może wgląd w obraz ulic Gdyni z lat 30.? Znamy już pomysły studentów na artystyczne oznakowanie drogi do Dworca Morskiego w Gdyni! Podczas warsztatów „Design for all" przez 4 tygodnie studenci kierunków projektowych pod opieką Peta Kercher'a pracowali nad koncepcją kreatywnych drogowskazów prowadzących do docelowej siedziby Muzeum Emigracji w Gdyni. Prace - obecnie konsultowane w zespołach Muzeum Emigracji w Gdyni i Centrum Designu Gdynia - staną się punktem wyjścia dla projektu wykonawczego, którego wdrożenie planowane jest jeszcze przed otwarciem Muzeum na przełomie 2014/2015 roku.

Zadanie uczestników warsztatów polegało na zaproponowaniu niskobudżetowych rozwiązań, które wejdą w artystyczny dialog z portowym otoczeniem Dworca, jak i historycznym kontekstem miejsca. Konwencja rozwiązań ma pomóc zachować charakter terenów industrialnych, czyniąc jednocześnie przestrzeń bardziej przyjazną dla mieszkańców i turystów.

Warsztaty poprzedzone były dwoma spacerami, podczas których pytano - w pierwszej kolejności mieszkańców, w drugiej studentów - o sugestie uatrakcyjnienia drogi pieszej do Dworca. Na podstawie tak zebranej wiedzy i bardzo ramowych wytycznych technicznych ze strony Muzeum Emigracji 15 studentów z Akademii Sztuk Pięknych i Politechniki Gdańskiej pod opieką Pete Kercher'a oraz Piotra Czyża z Politechniki Gdańskiej pracowało w trzech grupach projektowych. Podział na grupy zaowocował powstaniem trzech niezależnych koncepcji.

Pierwszy pomysł zakładał rozstawienie na szlaku do Muzeum ażurowych, metalowych figur emigrantów z bagażami w rękach, z którymi każdy odwiedzający Muzeum kierowałby się wspólnie do Dworca Morskiego - miejsca w którym razem zaczną podróż. Podążając za ludźmi opuszczającymi to miasto, możemy nawet posłuchać ich historii, wypisanej na figurach lub pojawiających się na telefonach z użyciem kodu QR.

W drugiej koncepcji zaproponowano dialog z przeszłością Gdyni poprzez ulokowanie na drodze do Muzeum szklanych tafli z wygrawerowanymi obrazami ulic miasta, przeniesionych z oryginalnych pocztówek z lat 30. Widok przez taflę umożliwiałby jednoczesny wgląd w dzisiejszy i ówczesny widok Gdyni. Ostatnia propozycja podchodzi do problemu w sposób klasycznie architektoniczny i projektuje drogę do muzeum. Jest to dosłownie linia idąca od placu kaszubskiego do samego budynku Muzeum, wydzielony ciąg pieszy wzdłuż którego pojawiać miałyby się ławki, śmietniki, punkty świetlne a także pawilony wystawowe w kontenerach transportowych, zintegrowane w jedną całość. Kontenery - jako mobilne przestrzenie ekspozycyjne - mogłyby też promować placówkę zagranicą. W studenckich propozycjach powtarzały się także ciekawe rozwiązania interaktywne z wykorzystywaniem kodów QR, aplikacji mobilnych, gier opartych na prostych mechanizmach kasowników, które angażowałyby odwiedzających już w ich drodze do Muzeum.

Efekty prac zaprezentowane zostały przedstawicielom Urzędu Miasta, Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz Muzeum Emigracji w Gdyni. Obecnie projekty są konsultowane pod względem spójności koncepcji z charakterem Muzeum, budżetem inwestycji i możliwości realizacyjnych. Wybrane elementy zaproponowanych koncepcji mają szansę znaleźć się w projekcie wykonawczym , który będzie kolejnym etapem na drodze stworzenia unikatowego oznakowania drogi do Dworca Morskiego. O jego ostatecznym kształcie zadecyduje już wkrótce zespół Muzeum Emigracji w Gdyni we współpracy z Urzędem Miasta.

Urząd Miasta w Gdyni, Źródło artykułu: www.gdynia.pl, Autor zdjęć: Urząd Miasta w Gdyni
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Gdynia – miasto na prawach powiatu w województwie pomorskim. Z powirzchnią 135,14 km² stanowi największe polskie miasto niebędące miastem wojewódzkim.

Gdynia powstała w okresie międzywojennym, pozbawiona jest zatem zabytków architektonicznych, przyciąga jednak turystów bliskością Morza Bałtyckiego z 4 strzeżonymi kąpieliskami (Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo, Gdynia Babie Doły), rozległymi terenami spacerowymi (Molo Południe, Bulwar Nadmorski), parkami oraz rezerwatami przyrody (Trójmiejski Park Krajobrazowy, Rezerwat Kępa Redłowska, Rezerwat przyrody Kacze Łęgi, Rezerwat Cisowa). Panoramę Gdyni podziwiać można z Kamiennej Góry, a w dzielnicy Babie Doły odwiedzić ruiny niemieckiej torpedowni.

Gospodarka Gdyni związana jest głównie z morzem; siedzibę maja tu stocznie: Gdynia S.A., Stocznia Marynarki Wojennej S.A., Stocznia Remontowa „Nauta” S.A., a także Bałtycki Terminal Kontenerowy, Balticon Sp. z o.o., Gdynia Container Terminal S.A., Morski Terminal Masowy Sp. z o.o., oraz agencje żeglugowe, firmy brokerskie, transportowe i spedycyjne (C. Hartwig Gdynia S.A., ATC Cargo S.A.,Maersk Sp. z o.o. Mirtrans Sp. z o.o.).

Komunikację miasta stanowi kolejką SKM łącząca Gdynię z pozostałymi miejscowościami Trójmiasta, oraz sieć trolejbusowa.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola