Belka
Poniedziałek, 20 Maja 2024   imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

W Gdyni zostanie otwarta Aleja Żeglarstwa Polskiego

2012-09-15  
Źródło artykułu: http://gdynia.pl, Autor zdjęć: Urząd Miasta Gdynia
 
W Gdyni zostanie otwarta Aleja Żeglarstwa Polskiego

15 września 2012 r., w Gdyni odbędzie się uroczystość otwarcia Alei Żeglarstwa Polskiego, podczas której zostanie odsłonięta tablica poświęcona kapitanowi Włądysławowi Wagnerowi - pierwszemu Polakowi, który opłynął świat pod żaglami. Zapraszamy o godz. 13.30 do Basenu Jachtowego im. M. Zaruskiego, na falochron południowy (przy wejściu na plażę miejską od strony Basenu Jachtowego).


Aleja, której inicjatorami są Polski Związek Żeglarski, Liga Morska i Rzeczna oraz Miasto Gdynia, upamiętniać będzie wielkich polskich żeglarzy. Pierwszym z nich jest Władysław Wagner. W 2012 r. mija 100. rocznica jego urodzin, 20. śmierci oraz 80. wyruszenia w rejs dookoła świat, dlatego środowisko żeglarskie proklamowało go Rokiem Wagnera.
 
8 lipca 1932 r. 19-letni wówczas Władysław Wagner wyruszył na „Zjawie" z gdyńskiego Basenu Jachtowego w historyczny rejs dookoła świata. Jako pierwszy Polak opłynął kulę ziemską na jachcie żaglowym. Wybuch II wojny światowej zatrzymał go w brytyjskim Great Yarmouth. Kapitan już nigdy nie powrócił do kraju.
 
Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerskiego zorganizowało „Rejs Podług Słońca i Gwiazd", podczas którego harcerze na „Zjawie IV", jachcie nawiązującym do legendarnych jednostek Wagnera, przepłyną symbolicznie ostatni etap powrotu do ojczyzny, z Great Yarmouth do Gdyni. Jego zakończenie będzie częścią sobotniej uroczystości.
 
W programie:

- godz. 13.30 - koncert Orkiestry Harcerskiej z Tczewa;
- godz. 13.45 - wpłynięcie jachtu „Zjawa IV" do Basenu Jachtowego po zakończeniu Rejsu Podług Słońca i Gwiazd dla upamiętnienia Roku Wagnerowskiego;
- godz. 14.00 - złożenie meldunku kapitana „Zjawy IV" Prezydentowi Miasta Gdyni Wojciechowi Szczurkowi;
- godz. 14.05 - otwarcie Alei Żeglarstwa Polskiego oraz odsłonięcie tablicy kapitana Władysława Wagnera;
- godz. 14.20 - przedstawienie sylwetki kapitana;
- godz. 14.30 - zakończenie uroczystości. 
 
O Władysławie Wagnerze
 
Władysław Wagner urodził się 17 września 1912 r. w Krzyżowej Woli w okolicach Radomia. W 1918 r. Polska odzyskała niepodległość i dostęp do morza. Wkrótce Władysław Wagner stał się mieszkańcem budowanego portowego miasta Gdynia. W nim też 8 lipca 1932 r. rozpoczął swoją podróż dookoła świata pod żaglami.
 
Młody żeglarz kontynuował swój rejs z godnym podziwu uporem na pokładach trzech kolejnych jachtów nazwanych: „Zjawa",  „Zjawa II" i „Zjawa III", które nie miały silnika - wyłącznie żagle, co podkreśla skalę trudności. W różnych etapach podróży towarzyszyli mu zmieniający się członkowie załogi.
 
Rejs cieszył się dużą popularnością, zarówno w kraju, jak i za granicą. Żeglarz z dumą prezentował polską banderę po raz pierwszy w wielu miejscach na globie. Europejska i amerykańska prasa nazywała go wówczas „Polskim Alainem Gerbault"...
 
W 1939 r. Władysław Wagner zamknął swój wokółziemski krąg, ale napad Niemców na Polskę uniemożliwił mu powrót do kraju. Zatrzymany w Great Yarmouth w Wielkiej Brytanii spędził lata wojny w Polskiej Marynarce Handlowej, działającej pod rozkazami rządu w Londynie i brytyjskiej Admiralicji. Geopolityczne wyniki wojny sprawiły, że nigdy już żywy do Polski nie powrócił. Spędził resztę życia na emigracji, rozwijał przemysł żeglarski na Wyspach Karaibskich, a zmarł 15 września 1992 r. na Florydzie.

 

Urząd Miasta Gdynia
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Gdynia – miasto na prawach powiatu w województwie pomorskim. Z powirzchnią 135,14 km² stanowi największe polskie miasto niebędące miastem wojewódzkim.

Gdynia powstała w okresie międzywojennym, pozbawiona jest zatem zabytków architektonicznych, przyciąga jednak turystów bliskością Morza Bałtyckiego z 4 strzeżonymi kąpieliskami (Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo, Gdynia Babie Doły), rozległymi terenami spacerowymi (Molo Południe, Bulwar Nadmorski), parkami oraz rezerwatami przyrody (Trójmiejski Park Krajobrazowy, Rezerwat Kępa Redłowska, Rezerwat przyrody Kacze Łęgi, Rezerwat Cisowa). Panoramę Gdyni podziwiać można z Kamiennej Góry, a w dzielnicy Babie Doły odwiedzić ruiny niemieckiej torpedowni.

Gospodarka Gdyni związana jest głównie z morzem; siedzibę maja tu stocznie: Gdynia S.A., Stocznia Marynarki Wojennej S.A., Stocznia Remontowa „Nauta” S.A., a także Bałtycki Terminal Kontenerowy, Balticon Sp. z o.o., Gdynia Container Terminal S.A., Morski Terminal Masowy Sp. z o.o., oraz agencje żeglugowe, firmy brokerskie, transportowe i spedycyjne (C. Hartwig Gdynia S.A., ATC Cargo S.A.,Maersk Sp. z o.o. Mirtrans Sp. z o.o.).

Komunikację miasta stanowi kolejką SKM łącząca Gdynię z pozostałymi miejscowościami Trójmiasta, oraz sieć trolejbusowa.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola