Belka
Niedziela, 5 Maja 2024   imieniny: Irena, Waldemar, Iryda
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Święto gdyńskich celników

2012-09-14  
Źródło artykułu: http://gdynia.pl, Autor zdjęć: Urząd Miasta Gdynia
 
Święto gdyńskich celników

W  dniach 14-15 września 2012 swoje święto obchodzić będą pracownicy Służby Celnej w Gdyni. W programie obchodów z okazji 90-lecia administracji celnej w mieście: uroczystości, wystawa w Muzeum Miasta Gdyni poświęcona historii służby celnej oraz piknik dla dzieci.


14 września 2012 r. o godz. 15.00 w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) otwarta zostanie wystawa „Gdynia - kolebka morskiej Służby Celnej. 90 lat administracji celnej w porcie w Gdyni w latach 1922-2012". Przecięcia wstęgi dokonają: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Szef Służby Celnej Jacek Kapica oraz Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
 
Prezentowane będą historyczne dokumenty, mundury, elementy wyposażenia, a także m.in. buty przemytnicze, w których w latach 60., 70. XX w. przewożono złote ruble z Rosji czy plombownice używane w latach 20. ubiegłego wieku przez krakowskich funkcjonariuszy celnych. 
 
W dniach 14-15 września 2012 r. wstęp na wystawę bezpłatny. Ekspozycja będzie czynna do 20 września 2012 r., od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00 (bilet normalny - 7 zł, ulgowy - 4 zł, w piątki wstęp wolny).
 
W sobotę w programie:
 
- godz. 10.00 - Msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (górnym) - ul. Armii Krajowej/3 Maja;
 
- godz. 12.00 - wręczenie odznaczeń państwowych i awansów na wyższe stopnie służbowe - al. Jana Pawła II przy Akwarium Gdyńskim;
 
- godz. 13.30 - pokaz łodzi Służby Celnej (Basen Prezydenta);
 
- godz. 14.00-17.00 - piknik dla dzieci i młodzieży w Parku Rady Europy, wiele atrakcji m.in.: koncert zespołu „Późne popołudnie", tajemnicze eksperymenty laboratoryjne i pokazy dla dzieci, konkursy rysunkowe.
 
Uwaga!
Izba Celna w Gdyni informuje, że w związku z obchodami od godz. 8.00 w dniu 14 września 2012 r. do godz. 20.00 w dniu 15 września 2012 r. zostanie zamknięty dla ruchu samochodowego koniec Skweru Kościuszki oraz ograniczony zostanie częściowo ruch pieszych w części placu naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego.
 
O administracji celnej w Gdyni...
 
Uchwałą Sejmu RP z dnia 23 września 1922 r. zdecydowano o budowie portu w Gdyni. Już w sierpniu tego samego roku zawinął pierwszy handlowy statek pełnomorski - m/s Kentucky, przywożąc sprzęt wojskowy i zabierając emigrantów zarobkowych. Wkrótce też rozpoczął się eksport węgla przez gdyński port. Rozwój handlu morskiego zdecydowały o konieczności utworzenia w mieście placówki celnej, co nastąpiło prawdopodobnie 24 sierpnia 1924 r. Powstała Ekspozytura Celna w Gdyni. Nie była to jeszcze placówka stała. W związku z potrzebą stworzenia stałej placówki celnej w porcie, 1 maja 1925 r. powołano do życia samodzielny Urząd Celny w Gdyni. Od tego czasu jest on trwale obecny w dziejach miasta i służb publicznych polskiego Pomorza. 
 
O Służbie Celnej...
 
Służba Celna jest umundurowaną formacją podlegającą Ministerstwu Finansów. Zapewnia ochronę i bezpieczeństwo obszaru celnego Polski oraz Unii Europejskiej. Jej zakres działania obejmuje: obszar ceł i podatków w imporcie, podatku akcyzowego, podatku od kopalin i gier hazardowych. W Służbie Celnej zatrudnionych jest ok. 15 tys. celników, w tym w obszarze celnym ok. 10 tys., z czego 3,5 tys. na granicach, w obszarze akcyzowym ok. 3 tys. i w obszarze gier ok. 2 tys.

 

Urząd Miasta Gdynia
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Gdynia – miasto na prawach powiatu w województwie pomorskim. Z powirzchnią 135,14 km² stanowi największe polskie miasto niebędące miastem wojewódzkim.

Gdynia powstała w okresie międzywojennym, pozbawiona jest zatem zabytków architektonicznych, przyciąga jednak turystów bliskością Morza Bałtyckiego z 4 strzeżonymi kąpieliskami (Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo, Gdynia Babie Doły), rozległymi terenami spacerowymi (Molo Południe, Bulwar Nadmorski), parkami oraz rezerwatami przyrody (Trójmiejski Park Krajobrazowy, Rezerwat Kępa Redłowska, Rezerwat przyrody Kacze Łęgi, Rezerwat Cisowa). Panoramę Gdyni podziwiać można z Kamiennej Góry, a w dzielnicy Babie Doły odwiedzić ruiny niemieckiej torpedowni.

Gospodarka Gdyni związana jest głównie z morzem; siedzibę maja tu stocznie: Gdynia S.A., Stocznia Marynarki Wojennej S.A., Stocznia Remontowa „Nauta” S.A., a także Bałtycki Terminal Kontenerowy, Balticon Sp. z o.o., Gdynia Container Terminal S.A., Morski Terminal Masowy Sp. z o.o., oraz agencje żeglugowe, firmy brokerskie, transportowe i spedycyjne (C. Hartwig Gdynia S.A., ATC Cargo S.A.,Maersk Sp. z o.o. Mirtrans Sp. z o.o.).

Komunikację miasta stanowi kolejką SKM łącząca Gdynię z pozostałymi miejscowościami Trójmiasta, oraz sieć trolejbusowa.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola